img

ELEKTRİKLİ ASANSÖRLER - İNSAN ASANSÖRLERİ

ELEKTRİKLİ ASANSÖRLER - İNSAN ASANSÖRLERİ

Makine dairesindeki veya kuyu içindeki tahrik motorundan ve kumanda panosundan aldığı komut vasıtasıyla harekete geçip, kabini istenilen yöne hareket ettirmesi yoluyla çalışır. Kabin, karşı ağırlıkla müşterek çalışır. Aralarındaki çelik halatın tahrik kasnağı ile sürtünmesinden kaynaklanan bir hareket vasıtasıyla yukarı aşağı hareket ederler.

Kabin ve karşı ağırlık birbirleri ile yaklaşık eşit ağırlıktadırlar. Bu sebeple enerjiden tasarruf edilmiş olmaktadır. Bu tür tahrik makinelerine sürtünme tahrikli asansörler denir. Asansörler taşıma kapasitesine ve kabin alanlarına göre türlere ayrılır.

Kullanılan asansörler; 320, 400, 630, 1000 kg olmaktadır. Konut dışı ve sağlık tesislerinde kullanılan asansörler; 1250 kg ,1600, 2000, 2500 kg olabilmektedir.. Asansörler hızlarına göre 1 m/sn, - 18 m/sn 'ye çıkabilmektedir. Bunlara bağlı olarak asansörlerin kabin, makine dairesi ve kuyu boşluğu ebatları da değişiklik arz etmektedir. Yine bunlara ek olarak asansörler hızlarına göre değişik güçte motor ve fren sistemi kullanmaktadır.

Regülatör düzeneği asansör halatlarının kopması durumunda devreye girip kabini frenleyen bir emniyet tertibatıdır. Günümüzde binalarda makine dairesinin estetik kaygılardan istenmediği durumlarda MAKİNE DAİRESİZ ve DİŞLİSİZ MOTOR çözümleri yaygınlaşmaya başlamıştır.Ancak bu ürünlerin gerek yapım ve gerekse de kullanım esnasında uyulması gereken birkaç ciddi kuralları vardır.

20 Yıllık Tecrübemize Güvenin, Pişman Olmayacaksınız...

 

img